FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFH14N85X
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFH14N85X
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 197
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 850 V 14A (Tc) 460W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Ultra X
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 850 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 550mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1043 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 460W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247 (IXTH)
Package / Case TO-247-3
Base Product Number IXFH14
N-Channel 850 V 14A (Tc) 460W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)