Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFH21N50Q
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFH21N50Q
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8886
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 21A (Tc) 280W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 250mOhm @ 10.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 84 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 280W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247AD (IXFH)
Package / Case TO-247-3
Base Product Number IXFH21
N-Channel 500 V 21A (Tc) 280W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)