FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFH24N90P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFH24N90P
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 196
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 900 V 24A (Tc) 660W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Polar
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 24A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 420mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 6.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 130 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7200 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 660W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247AD (IXFH)
Package / Case TO-247-3
Base Product Number IXFH24
N-Channel 900 V 24A (Tc) 660W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)