FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFH60N65X2-4
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFH60N65X2-4
  • Package: TO-247-4
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 213
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 60A (Tc) 780W (Tc) Through Hole TO-247-4L
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Ultra X2
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 52mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 108 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6300 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 780W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247-4L
Package / Case TO-247-4
Base Product Number IXFH60
N-Channel 650 V 60A (Tc) 780W (Tc) Through Hole TO-247-4L