FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFK88N20Q
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFK88N20Q
  • Package: TO-264-3, TO-264AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8875
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 88A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Q Class
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 88A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 30mOhm @ 44A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 146 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4150 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 500W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Base Product Number IXFK88
N-Channel 200 V 88A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)