FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFK88N30P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFK88N30P
  • Package: TO-264-3, TO-264AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 197
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 300 V 88A (Tc) 600W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Polar
Package Box
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 88A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 44A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 180 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6300 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 600W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Base Product Number IXFK88
N-Channel 300 V 88A (Tc) 600W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)