FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFL30N120P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFL30N120P
  • Package: ISOPLUSi5-Pak™
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8711
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1200 V 18A (Tc) 357W (Tc) Through Hole ISOPLUSi5-Pak™
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Polar
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 6.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 310 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 19000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 357W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package ISOPLUSi5-Pak™
Package / Case ISOPLUSi5-Pak™
Base Product Number IXFL30
N-Channel 1200 V 18A (Tc) 357W (Tc) Through Hole ISOPLUSi5-Pak™