FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFN140N20P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFN140N20P
  • Package: SOT-227-4, miniBLOC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 103
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 115A (Tc) 680W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
Parameters
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 240 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7500 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 680W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Base Product Number IXFN140
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Polar
Package Box
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 115A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V, 15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
N-Channel 200 V 115A (Tc) 680W (Tc) Chassis Mount SOT-227B