Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFN200N10P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFN200N10P
  • Package: SOT-227-4, miniBLOC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 10
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 200A (Tc) 680W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Polar
Package Box
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 200A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.5mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 235 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7600 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 680W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package SOT-227B
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Base Product Number IXFN200
N-Channel 100 V 200A (Tc) 680W (Tc) Chassis Mount SOT-227B