FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFN23N100
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFN23N100
  • Package: SOT-227-4, miniBLOC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7762
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1000 V 23A (Tc) 600W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
Parameters
Mfr IXYS
Series -
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 23A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 8mA
Vgs (Max) ±20V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 600W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Base Product Number IXFN23
N-Channel 1000 V 23A (Tc) 600W (Tc) Chassis Mount SOT-227B