FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFN27N80Q
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFN27N80Q
  • Package: SOT-227-4, miniBLOC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1139
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 800 V 27A (Tc) 520W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Q Class
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 27A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 320mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 170 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7600 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 520W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Base Product Number IXFN27
N-Channel 800 V 27A (Tc) 520W (Tc) Chassis Mount SOT-227B