FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFN32N100P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFN32N100P
  • Package: SOT-227-4, miniBLOC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 634
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1000 V 27A (Tc) 690W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Polar
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 27A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 320mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 6.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 225 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14200 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 690W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package SOT-227B
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Base Product Number IXFN32
N-Channel 1000 V 27A (Tc) 690W (Tc) Chassis Mount SOT-227B