FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFN44N60
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFN44N60
  • Package: SOT-227-4, miniBLOC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8801
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 44A (Tc) 600W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 130mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 330 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8900 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 600W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package SOT-227B
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Base Product Number IXFN44
N-Channel 600 V 44A (Tc) 600W (Tc) Chassis Mount SOT-227B