FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFN72N55Q2
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFN72N55Q2
  • Package: SOT-227-4, miniBLOC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4700
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 550 V 72A (Tc) 890W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Q2 Class
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 550 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 72A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 72mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 258 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10500 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 890W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package SOT-227B
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Base Product Number IXFN72
N-Channel 550 V 72A (Tc) 890W (Tc) Chassis Mount SOT-227B