FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFP34N65X3
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFP34N65X3
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2211
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 34A (Tc) 446W (Tc) Through Hole TO-220-3 (IXFP)
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Ultra X3
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 34A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 100mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.2V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2025 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 446W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-3 (IXFP)
Package / Case TO-220-3
Base Product Number IXFP34
N-Channel 650 V 34A (Tc) 446W (Tc) Through Hole TO-220-3 (IXFP)