FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFP4N100Q
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFP4N100Q
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 334
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1000 V 4A (Tc) 150W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3Ohm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1050 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Package / Case TO-220-3
Base Product Number IXFP4N100
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Q Class
Package Tube
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Tc)
N-Channel 1000 V 4A (Tc) 150W (Tc) Through Hole TO-220-3