FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFQ14N80P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFQ14N80P
  • Package: TO-3P-3, SC-65-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9180
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 800 V 14A (Tc) 400W (Tc) Through Hole TO-3P
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Polar
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 720mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 61 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3900 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 400W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-3P
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Base Product Number IXFQ14
N-Channel 800 V 14A (Tc) 400W (Tc) Through Hole TO-3P