FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFQ26N50Q
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFQ26N50Q
  • Package: TO-3P-3, SC-65-3
  • Stock: 4844
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 26A (Tc) Through Hole TO-3P
Parameters
Mfr IXYS
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 26A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id -
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-3P
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Base Product Number IXFQ26
N-Channel 500 V 26A (Tc) Through Hole TO-3P