FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFR14N100Q2
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFR14N100Q2
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6500
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1000 V 9.5A (Tc) 200W (Tc) Through Hole ISOPLUS247™
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Q2 Class
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.1Ohm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 83 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2700 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 200W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)