FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFR20N100P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFR20N100P
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2292
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1000 V 11A (Tc) 230W (Tc) Through Hole ISOPLUS247™
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Polar
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 640mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 6.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 126 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7300 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 230W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)