FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFT100N30X3HV
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFT100N30X3HV
  • Package: TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 142
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 300 V 100A (Tc) 480W (Tc) Surface Mount TO-268HV (IXFT)
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Ultra X3
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13.5mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 122 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7660 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 480W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-268HV (IXFT)
Package / Case TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Base Product Number IXFT100
N-Channel 300 V 100A (Tc) 480W (Tc) Surface Mount TO-268HV (IXFT)