FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFT44N50P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFT44N50P
  • Package: TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 206
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 44A (Tc) 658W (Tc) Surface Mount TO-268AA
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Polar
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 140mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 98 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5440 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 658W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number IXFT44
N-Channel 500 V 44A (Tc) 658W (Tc) Surface Mount TO-268AA