FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFV12N120PS
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFV12N120PS
  • Package: PLUS-220SMD
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7974
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1200 V 12A (Tc) 543W (Tc) Surface Mount PLUS-220SMD
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, PolarP2™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.35Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 6.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 103 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5400 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 543W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)