FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFV16N80PS
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFV16N80PS
  • Package: PLUS-220SMD
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9624
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 800 V 16A (Tc) 460W (Tc) Surface Mount PLUS-220SMD
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, PolarHT™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 71 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4600 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 460W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)