FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFV18N60P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFV18N60P
  • Package: TO-220-3, Short Tab
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1737
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 18A (Tc) 360W (Tc) Through Hole PLUS220
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, PolarHT™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 400mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2500 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 360W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)