FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFV26N50PS
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFV26N50PS
  • Package: PLUS-220SMD
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2346
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 26A (Tc) 400W (Tc) Surface Mount PLUS-220SMD
Parameters
Supplier Device Package PLUS-220SMD
Package / Case PLUS-220SMD
Base Product Number IXFV26
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, PolarHT™
Package Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 26A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 230mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3600 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 400W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)