FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFV96N20P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFV96N20P
  • Package: TO-220-3, Short Tab
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3480
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 96A (Tc) 600W (Tc) Through Hole PLUS220
Parameters
Mfr IXYS
Series PolarHT™ HiPerFET™
Package Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 96A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 24mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 145 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4800 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 600W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)