FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFX120N65X2
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFX120N65X2
  • Package: TO-247-3 Variant
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 243
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 120A (Tc) 1250W (Tc) Through Hole PLUS247™-3
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Ultra X2
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 24mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 225 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 15500 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1250W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)