FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFX38N80Q2
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFX38N80Q2
  • Package: TO-247-3 Variant
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1509
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 800 V 38A (Tc) 735W (Tc) Through Hole PLUS247™-3
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Q2 Class
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 38A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 220mOhm @ 19A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 190 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8340 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 735W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)