FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFY30N25X3
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFY30N25X3
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 250 V 30A (Tc) 176W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Ultra X3
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 60mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1450 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 176W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-252AA
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number IXFY30
N-Channel 250 V 30A (Tc) 176W (Tc) Surface Mount TO-252AA