Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXKG25N80C
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXKG25N80C
  • Package: TO-264-3, TO-264AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5296
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 800 V 25A (Tc) 250W (Tc) Through Hole ISO264™
Parameters
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package ISO264™
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Base Product Number IXKG25
Mfr IXYS
Series CoolMOS™
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 150mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 166 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
FET Feature -
N-Channel 800 V 25A (Tc) 250W (Tc) Through Hole ISO264™