FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXKP20N60C5
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXKP20N60C5
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6379
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 20A (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Rds On (Max) @ Id, Vgs 200mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 1.1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1520 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Package / Case TO-220-3
Base Product Number IXKP20
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
N-Channel 600 V 20A (Tc) Through Hole TO-220-3