FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTA182N055T
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTA182N055T
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9257
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 182A (Tc) 360W (Tc) Surface Mount TO-263AA
Parameters
Mfr IXYS
Series TrenchMV™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 182A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 114 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4850 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 360W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Base Product Number IXTA182
N-Channel 55 V 182A (Tc) 360W (Tc) Surface Mount TO-263AA