FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTA200N085T7
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTA200N085T7
  • Package: TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1003
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 85 V 200A (Tc) 480W (Tc) Surface Mount TO-263-7 (IXTA)
Parameters
Mfr IXYS
Series TrenchMV™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 85 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 200A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 152 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7600 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 480W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-263-7 (IXTA)
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Base Product Number IXTA200
N-Channel 85 V 200A (Tc) 480W (Tc) Surface Mount TO-263-7 (IXTA)