FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTA32N20T
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTA32N20T
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4204
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 32A (Tc) 200W (Tc) Surface Mount TO-263AA
Parameters
Mfr IXYS
Series Trench
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 32A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 72mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1760 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 200W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-263AA
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number IXTA32
N-Channel 200 V 32A (Tc) 200W (Tc) Surface Mount TO-263AA