FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTA54N30T
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTA54N30T
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Stock: 2431
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 300 V 54A (Tc) Surface Mount TO-263AA
Parameters
Mfr IXYS
Series Trench
Package Tube
Product Status Discontinued at Digi-Key
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 54A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id -
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-263AA
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number IXTA54
N-Channel 300 V 54A (Tc) Surface Mount TO-263AA