FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTA76P10T-TRL
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTA76P10T-TRL
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 100 V 76A (Tc) 298W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2Pak)
Parameters
Mfr IXYS
Series TrenchP™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 76A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 25mOhm @ 38A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 197 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13700 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 298W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-263 (D2Pak)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number IXTA76
P-Channel 100 V 76A (Tc) 298W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2Pak)