FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTC200N10T
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTC200N10T
  • Package: ISOPLUS220™
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8818
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 101A (Tc) 160W (Tc) Through Hole ISOPLUS220™
Parameters
Mfr IXYS
Series TrenchMV™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 101A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.3mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 152 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9400 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 160W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)