FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTF280N055T
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTF280N055T
  • Package: i4-Pac™-5
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7865
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 160A (Tc) 200W (Tc) Through Hole ISOPLUS i4-PAC™
Parameters
Mfr IXYS
Series TrenchMV™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 200 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9800 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 200W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package ISOPLUS i4-PAC™
Package / Case i4-Pac™-5
Base Product Number IXTF280
N-Channel 55 V 160A (Tc) 200W (Tc) Through Hole ISOPLUS i4-PAC™