Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTH150N17T
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTH150N17T
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3496
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 175 V 150A (Tc) 830W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Parameters
Mfr IXYS
Series TrenchHV™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 175 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 150A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12mOhm @ 75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 155 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9800 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 830W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247 (IXTH)
Package / Case TO-247-3
Base Product Number IXTH150
N-Channel 175 V 150A (Tc) 830W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)