FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTH36P10
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTH36P10
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4853
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 100 V 36A (Tc) 180W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Parameters
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2800 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 180W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247 (IXTH)
Package / Case TO-247-3
Base Product Number IXTH36
Mfr IXYS
Series -
Package Tube
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 36A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 75mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 95 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
P-Channel 100 V 36A (Tc) 180W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)