FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTH420N04T2
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTH420N04T2
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8168
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 420A (Tc) 935W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Parameters
Mfr IXYS
Series TrenchT2™
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 420A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 315 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 19700 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 935W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247 (IXTH)
Package / Case TO-247-3
Base Product Number IXTH420
N-Channel 40 V 420A (Tc) 935W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)