Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTH48N20T
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTH48N20T
  • Package: TO-247-3
  • Stock: 4462
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 48A (Tc) 275W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Parameters
Mfr IXYS
Series Trench
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 48A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id -
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 275W (Tc)
Operating Temperature -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247 (IXTH)
Package / Case TO-247-3
Base Product Number IXTH48
N-Channel 200 V 48A (Tc) 275W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)