FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTI10N60P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTI10N60P
  • Package: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8406
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 10A (Tc) 200W (Tc) Through Hole TO-262 (I2PAK)
Parameters
Mfr IXYS
Series PolarHV™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 740mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1610 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 200W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-262 (I2PAK)
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Base Product Number IXTI10
N-Channel 600 V 10A (Tc) 200W (Tc) Through Hole TO-262 (I2PAK)