FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTI12N50P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTI12N50P
  • Package: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1802
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 12A (Tc) 200W (Tc) Through Hole TO-262 (I2PAK)
Parameters
Mfr IXYS
Series Polar™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 500mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1830 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 200W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-262 (I2PAK)
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Base Product Number IXTI12
N-Channel 500 V 12A (Tc) 200W (Tc) Through Hole TO-262 (I2PAK)