FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTK80N25
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTK80N25
  • Package: TO-264-3, TO-264AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6792
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 250 V 80A (Tc) 540W (Tc) Through Hole TO-264 (IXTK)
Parameters
Mfr IXYS
Series MegaMOS™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 33mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 240 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 540W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-264 (IXTK)
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Base Product Number IXTK80
N-Channel 250 V 80A (Tc) 540W (Tc) Through Hole TO-264 (IXTK)