FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTP180N055T
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTP180N055T
  • Package: TO-220-3
  • Stock: 8452
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 180A (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr IXYS
Series -
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 180A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature -
Package / Case TO-220-3
Base Product Number IXTP180
N-Channel 55 V 180A (Tc) Through Hole TO-220-3