FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTP2N100P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTP2N100P
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 160
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1000 V 2A (Tc) 86W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr IXYS
Series Polar
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.5Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24.3 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 655 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 86W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
Base Product Number IXTP2
N-Channel 1000 V 2A (Tc) 86W (Tc) Through Hole TO-220-3