FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTP42N25P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTP42N25P
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 299
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 250 V 42A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr IXYS
Series Polar
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 42A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 84mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 70 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2300 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
Base Product Number IXTP42
N-Channel 250 V 42A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-220-3