FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXTP44P15T
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXTP44P15T
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 80
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 150 V 44A (Tc) 298W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr IXYS
Series TrenchP™
Package Tube
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 65mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 175 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13400 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 298W (Tc)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Package / Case TO-220-3
Base Product Number IXTP44
P-Channel 150 V 44A (Tc) 298W (Tc) Through Hole TO-220-3